Borykasz się z nawracającymi bólami głowy? Cierpisz na migreny? Ból utrudnia ci codzienne funkcjonowanie? Zahamowanie rozwijającego się bólu głowy bywa trudne, części dolegliwości możesz jednak zapobiec. Sprawdź, jak można uchronić się przed bólem głowy i jak walczyć z rozwijającą się migreną.
Zapobiegaj…
Wiele osób jest przekonanych, że atakom migreny nie da się zapobiec. Całą swoją energię koncentrują one na tym, aby maksymalnie zmniejszyć rozwijający się ból. Oczywiście nie ma w takim postępowaniu nic złego, natomiast warto podkreślić, że przynajmniej części migren czy niektórym nawrotom silnych bólów głowy można zapobiec. Nie oznacza to, że można je lekceważyć. Jeśli dokuczają ci bóle głowy lub migreny, warto abyś rozważyła co najmniej kilka zmian w diecie.
● Warto unikać produktów z tyraminą (banany, sery, jogurty, ale i awokado czy orzechy).
● Rezygnacja z czerwonego wina.
● Eliminacja czekolady z diety.
● Ograniczenie do minimum produktów z kofeiną (kawa, czarna herbata, energetyki).
● Ograniczenie produktów z dodatkiem słodzików, glutaminianu sodu, azotanu sodu.
Wszystkie te produkty sprzyjają rozwojowi migreny. Nie tylko jednak o zmiany w diecie chodzi. Wystąpieniu migreny może sprzyjać przede wszystkim zbyt mała ilość snu i chroniczny stres. Te dwa czynniki dodatkowo powodują osłabienie połączeń między ciałem migdałowatych a korą przedczołową w mózgu, co sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na zdenerwowanie, wybuch agresji, a to także nie sprzyja walce z migreną. Warto więc nieco zwolnić, zadbać o czas na regenerację, być może wypróbować techniki relaksacji.
Pokonaj stres
Wprowadzenie technik relaksacji, aromaterapii poprawiającej nastrój i ułatwiającej odprężenie (np. olejek mandarynkowy), to bardzo ważne elementy codziennej praktyki, które mogą cię uchronić przed atakiem migreny. Możesz spróbować także medytacji czy jogi. Pomóc może odprężający masaż, pod warunkiem jednak, że atak migreny już się nie rozpoczął. Warto także sięgnąć po napar z kozłka lekarskiego oraz rozważyć suplementację magnezu.
Domowe sposoby na migrenę
W okresach zmęczenia fizycznego i umysłowego warto sięgnąć np. po olejek miętowy, który przynosi ulgę w przypadku migren spowodowanych stresem. Warto jednak po niego sięgać nie tylko w momencie, gdy ból zaczyna się rozwijać, lecz także profilaktycznie – aby się zregenerować, uspokoić, opanować stres, ale i zregenerować umysł. Olejek z mięty pieprzowej to świetna broń, która pozwala ci rozbroić stres. Łagodząc napięcia, pomagając w rozluźnieniu mięśni, chronisz siebie przed kolejnym atakiem bólu. Olejek możesz oczywiście dyfuzować, natomiast dobrze działa także jako dodatek do kąpieli. Pamiętaj jednak, że osoby, które mają problemy z zasypianiem, powinny olejek stosować rano niż późnym wieczorem.
Kiedy natomiast przyjdzie ból, koniecznie staraj się zapobiec jego rozwojowi bólu. Sięgnij po środek przeciwbólowy. Pomóc mogą także kompresy na głowę, np. z działającą przeciwbólowo solą himalajską.
Połóż się wygodnie, postaraj się wybrać miejsce możliwie najcichsze. Wyłącz światło, przysłoń okna zasłonami i spróbuj zasnąć.