Jak ważne są włosy najbardziej przekonują się ci ludzie, którzy je stracili lub borykają się z chorobami włosów i skóry głowy. A chorób włosów i skóry głowy jest kilka. Może to być łysienie plackowate, łysienie łojotokowe, grzybica, łupież, przetłuszczanie się włosów, podrażnienia skóry głowy, choroby ropne i jeszcze kilka innych chorób atakujących skórę głowy i wyrządzające szkodę włosom.
Krótko o trychologii
Diagnozowaniem i leczeniem tych chorób zajmuje się trychologia. Jest ona jedną z najmłodszych dziedzina nauki, gdyż powstała dopiero w połowie dziewiętnastego wieku w Londynie. Wypadanie włosów, to częsty problem dotykający zwłaszcza mężczyzn, lecz coraz częściej także kobiet. Każda kobieta pragnie wyglądać atrakcyjnie, a zła kondycja włosów bardzo osłabia zewnętrzny wizerunek kobiety. Nie mówiąc już o tym, gdy włosy zaczynają nadmiernie wypadać i fryzura staje się mocno przerzedzona. Na dodatek bardzo często dochodzi do intensywnego wypadania włosów na czubku głowy, co jest wielkim problemem estetycznym dla każdej kobiety. Mężczyźni potrafią psychicznie poradzić sobie z tym problemem choć u nich łysina jest jeszcze większa. Radzą sobie lepiej może dlatego, że problem dotyka wielu mężczyzn. I na pewno dlatego, że mężczyzna posiadający wyłysiałe miejsca na głowie może po prostu nisko ścinać włosy i wówczas łysina nie jest tak widoczna.
Problem łysienia
W przypadku kobiety, a zwłaszcza starszej kobiety, bo problem łysienia dotyka zwykle panie w średnim wieku trudno jest obcinać się niemalże do łysa. Dlatego kobiety leczą i tuszują wyłysiałe miejsca na głowie oraz czekają na odkrycie leku, który wyleczy skórę ich głowy i pozwoli znowu mieć ładne i zdrowe włosy. W naszym kraju problemem dotyczącym kondycji włosów zaczęto interesować się sto lat później niż w Anglii. Dziś trychologia jest odrębną dziedziną studiów medycznych. Zadaniem specjalisty jest postawienie diagnozy. Trafna diagnoza bardzo pomaga w leczeniu, bo daje możliwość dobrania odpowiedniego leku. Przyczyn chorób włosów i skóry głowy jest wiele. Może to być na przykład zła pielęgnacja włosów, nieodpowiednia dieta, urazy mechaniczne związane z działaniem człowieka, obecność w organizmie metali ciężkich, choroby organizmu, chemioterapia i wiele innych. Włosy u człowieka rosną około 12 centymetrów na rok. W tym najszybciej rosną u osób w przedziale wiekowym od 16 do 24 lat. Na głowie mamy od 100 do 150 tysięcy włosów. Każdego dnia w sposób naturalny tracimy kilkadziesiąt włosów, lecz bez obawy, bo dzieje się to w ramach naturalnej selekcji i zaraz na tym miejscu wyrastają następne włosy.