tricologica.pl

trychologia, uroda, dieta, lifestyle

Uroda

Z jakiego materiału wykonać drzwi, aby były wytrzymałe?

Drzwi to podstawowe elementy wyposażenia wszystkich domów i mieszkań. Przy projektowaniu i tworzeniu nowych budynków na pewnych etapie prac zawsze trzeba o nich pomyśleć i zastanowić się nad tym, z czego je wykonać, aby później nie musieć ich naprawiać czy całkowicie wymieniać. Wytrzymałe drzwi staną się podstawą dobrze skonstruowanego i właściwie wyposażonego obiektu mieszkalnego. Tylko kilka materiałów może jednak zapewnić im najwyższe parametry techniczne.

Pierwszym takim tworzywem jest drewno

Materiał wielce popularny i stosowany od lat, pod którego nazwą kryją się przeróżne gatunki drzew. Jeśli chodzi akurat o drzwi, to najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się buk, dąb, ewentualnie sosnę bądź mahoń. Rzadko kiedy w Polsce stosuje się w tym przypadku materiały pochodzące z dalszych stron świata, ale to akurat dobrze, bo polskie drewno ma naprawdę świetną jakość. Potrafi podwyższyć do maksimum twardość przygotowywanych z niego wyrobów. Sprawia, że drzwi stają się sztywne, a dzięki temu zyskują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Są po prostu bardzo trwałe. Cechuje je również stosunkowo niska cena. Warto jednak pamiętać o tym, że na ostateczną jakość drewnianych drzwi wpływ będzie mieć również sposób ich wykonania. Prace należy zakończyć solidnym zaimpregnowaniem ich powierzchni. Dalszy los drzwi leży już w rękach użytkowników. Muszą oni systematycznie konserwować ich powierzchnię, gdyż w przeciwnym wypadku drewno ponownie stanie się podatne na różnego typu uszkodzenia.

Inne materiały

W ostatnim czasie producenci drzwi zaczęli też zastępować tradycyjne drewno różnymi imitującymi je materiałami. W szczególności przypadły im do gustu płyty drewnopochodne HDF oraz MDF. Jak się je tworzy? Otóż do ich wykonania wykorzystuje się standardowe włókna drzewne, które łączone są z różnymi naturalnymi substancjami. Ta technologia produkcyjna umożliwiła tworzenie materiałów o zróżnicowanych właściwościach. Same płyty HDF oraz MDF wyróżniają się m.in. odmiennymi poziomami twardości. Na pewno warto wrócić na nie uwagę. Jeżeli bowiem komuś zależy na tym, by sięgnąć po bardzo wytrzymałe drzwi, musi on wykonać je z płyty o jak najwyższym stopniu twardości. Im twardsze one będą, tym lepsza okaże się ich ogólna wytrzymałość. Samo zastosowanie materiałów drewnopochodnych wiąże się również z niższymi kosztami realizacji zamówienia. Nawet jeżeli drzwi będą wykonywane na indywidualne zlecenie, klient zapłaci za nie znacznie mniej aniżeli za gotowe już drzwi stworzone z tradycyjnego drewna.