tricologica.pl

trychologia, uroda, dieta, lifestyle

Uroda

Różne rodzaje włosów

Jeżeli twoja dotychczasowa pielęgnacja włosów nie przynosiła ci większych bądź lepszych efektów, może to oznaczać, że nie była dostosowana do twoich potrzeb. Nie sztuką jest wykupić wszystkie półki z najdroższymi kosmetykami. Czasem lepsze efekty osiąga się z pomocą tych najtańszych i najzwyklejszych preparatów pielęgnacyjnych, bo nawet one mogą świetnie zadziałać, jeżeli zostaną użyte na dostosowanych do nich włosach i skórze głowy. Najpierw zapoznaj się więc ze swoim ciałem. Sprawdź różne rodzaje włosów i spróbuj określić, z jakim sama masz do czynienia. Dopiero potem przejdź do układania codziennej pielęgnacji. Pod żadnym pozorem nie postępuj odwrotnie!

Włosy normalne

Pierwszy tym, zdecydowanie najczęściej występujący wśród Polek, to po prostu włosy normalne. Są najzwyklejsze i nie sprawiają większych problemów. Zazwyczaj świetnie same się układają, dlatego niewiele trzeba z nimi robić, by dobrze prezentowały się i na co dzień, i od święta. Włosy normalne to także włosy zdrowe. Nie występują na nich żadne rozdwojone końcówki bądź przesuszone pasma. Są sprężyste i przepięknie błyszczą się w promieniach słońca. Z takimi włosami niewiele trzeba robić – jeżeli je masz, jesteś prawdziwą szczęściarą!

Włosy suche

Drugi typ to włosy suche – o wiele bardziej wymagające. Czasami potrafią być tak przesuszone, że – mówiąc kolokwialnie – tworzą kupkę siana na czubku głowy. Jeżeli masz właśnie taki typ włosów, najprawdopodobniej bardzo trudno jest ci je rozczesać po myciu, bo kosmyki bezustannie się kołtunią i plączą, przez co musisz je szarpać i doprowadzasz do ich ciągłego wypadania. Suche kosmyki potrzebują solidnego nawilżenia, które musisz im zapewnić zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Tylko dzięki niemu mogą lepiej się zaprezentować.

Włosy tłuste

Gdybyśmy omawiali rodzaje włosów najczęściej występujące wśród Polek, na drugim miejscu listy pojawiłyby się włosy tłuste. Niemalże co druga kobieta w naszym kraju musi się z nimi zmagać. Są one bardzo uciążliwe, bo trzeba je codziennie myć, a nawet taka częstotliwość zabiegu nie gwarantuje im pełnej objętości i świeżego wyglądu. Skóra głowy wydziela tutaj nienaturalną ilość sebum, która przedostaje się na pasma. Aby poradzić sobie z tłustymi włosami, zwykle należy skoncentrować się na pielęgnacji skóry głowy, by zahamować tworzenie przez nią łoju.

Włosy mieszane

Mieszaniną drugiego i trzeciego typu włosów są włosy mieszane. Jeżeli sama jesteś ich posiadaczką, najprawdopodobniej musisz działać na dwa fronty. Twoje pasma dość wyraźnie przetłuszczają się u samej nasady, czyli przy skórze głowy, ale już na końcówkach są widocznie przesuszone, rozdwojone i zniszczone. Jeśli chcesz poprawić ich kondycję, powinnaś oczyszczać je delikatnym i naturalnym szamponem. Rób to średnio co dwa dni. Po każdym myciu pamiętaj też o nałożeniu odżywki. Produkt nawilżający wmasuj głównie w końcówki włosów. Od czasu do czasu możesz też wykonać sobie odżywczą maseczkę.

Niezależnie od tego, który z wyżej wymienionych typów włosów posiadasz, jednocześnie twoje pasma mogą być też cienkie. Ten mankament zazwyczaj dziedziczysz po rodzicach lub dziadkach. Włosy cienkie są bardzo delikatne i kruche, dlatego też bywają podatne na uszkodzenia i złamania. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że jest ich na głowie zbyt mało. Możesz mieć bardzo dużo włosów, ale jeżeli są one cienkie, będzie wyglądać to tak, jak gdybyś rzeczywiście zaczynała łysieć. W tym przypadku nawet najlepsza pielęgnacja okaże się mało skuteczna. Zamiast tego skup się zatem na samej stylizacji, dzięki której nadasz włosom objętości.