Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Trychologia – diagnozowanie skóry głowy i włosów

8 listopada 2019


Trychologia to jedna z młodszych dziedzin nauk medycznych, zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych ze skórą głowy oraz włosami. Nazwa chodzi z języka greckiego, w którym słowo „trikhos” oznacza włos. Najczęstsze schorzenia spotykane i leczone w ramach trychologii to: łysienie, wypadanie włosów, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łupież oraz łuszczyca.

Trychologia – diagnozowanie

Prekursorem tej nauki jest profesor Wheeler, który w latach 60. XIX wieku rozpoczął badania nad przyczynami wypadania włosów oraz sposobami powstrzymywania tego zjawiska. W Polsce rozwojem tej dziedziny zajął się kilkadziesiąt lat później profesor Kostanecki. Dziś trychologia jako specjalizacja to odrębna dziedzina studiów medycznych, czasem nawet osobny kierunek studiów. Wiedzę z tego zakresu można zdobyć także za pośrednictwem profesjonalnych kursów. Część specjalistów wyróżnia dwa odłamy wewnątrz swojej nauki – trychologię medyczną oraz estetyczną. Pierwsza skupia się na kompleksowym rozpoznaniu schorzeń oraz leczeniu, zadaniem drugiej jest zastosowanie zabiegów, które mają poprawić jakość skóry głowy i włosów po ustaleniu diagnozy, jak również (w wybranych przypadkach) przygotowanie pacjenta do przeszczepu włosów i zapewnienie odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu.

Rola trychologa

Główną rolą trychologa podczas wizyty jest dokładna analiza skóry głowy i cebulek włosów, następnie ustalenie przyczyn występujących dolegliwości i finalnie dobranie odpowiedniego, indywidualnego sposobu pielęgnacji, w celu poprawy jakości życia pacjenta. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, nie wymaga specjalnych przygotowań (poza umyciem głowy dzień wcześniej). W gabinecie specjalisty powinien znajdować się sprzęt, który umożliwia wielokrotne powiększenie obrazu skóry głowy, dzięki czemu można szybciej postawić diagnozę i oszacować ilość rosnących włosów. Poza tym, trycholog może wykonać analizę składu pierwiastkowego włosa, która zdradzi informacje o aktualnej diecie pacjenta i niedoborach żywieniowych, nierzadko będących źródłem problemów. To badanie pozwala również wykryć metale ciężkie, zatem jest kluczowe w diagnostyce zatruć tymi pierwiastkami. Poza badaniami, równie ważne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem.

Warto niezwłocznie udać się do takiego specjalisty, jeśli na skórze głowy zaobserwujemy niepokojące zmiany, typu: suche płatki łupieżu, zaczerwienienie, swędzenie, skupiska krostek, zmiany w ilości wypadających włosów czy zbierającą się oleistą substancję za paznokciami po podrapaniu się na głowie.

Redakcja tricologica.pl

Jesteśmy grupą miłośników urody. Od lat dzielimy się swoim doświadczeniem, poradami i ciekawostkami związanymi przede wszystkim ze stylizacją i pielęgnacją włosów, a także z dietą i urodą. Doradzamy też w kwestiach związanych z szeroko pojętym lifestyle. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak przebiega powiększenie piersi
zabiegi na cellulit

Jesteś zainteresowany reklamą?